Tevkifatlı KDV’de indirim söz konusu değil

Meslektaşlarına, ‘KDV Tevkifatında Son Düzenlemeler’ konulu seminerde önemli bilgiler aktaran Smmm. Mustafa Tan, “Tevkifatlı KDV’de indirim söz konusu değildir. 2 No’lu KDV beyannamesinin verildiği dönemde indirim yapılır. Faturada gösterilen KDV ise dönem içerisinde yapılabilir” dedi.

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (BSMMMO) BAOB Yerleşkesi’ndeki hizmet binasında Smmm. Mustafa Tan’ın sunumunda, ‘KDV Tevkifatında Son Düzenlemeler’ konulu seminer düzenlendi. Meslek mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleşen seminerde Smmm. Tan, 117 No’lu KDV tebliği hakkında meslektaşlarına önemli bilgiler aktardı. Sunumuna, “KDV’de mükellefiyet, malı teslim eden hizmeti ifa eden kişi demektir. Malı teslim eden kişi, malın KDV’sini, hizmeti ifa eden kişi de hizmetin KDV’sini götürüp vergi dairesine yatırır. Yani asıl olan malı satan, hizmeti ifa eden kişinin mükellefiyetidir” diyerek başlayan Mustafa Tan, tevkifatın ise bir güvenlik müessesesi olarak KDV’nin ödenmesini satıcıya değil alıcıya veren bir sistem olduğunu kaydetti. 117 No’lu tebliğin 23 adet işlemin tevkifatını ele aldığını dile getiren Mustafa Tan, “Bunların 4 tanesi tam tevkifat, 19 tanesi ise kısmi tevkifattır. Bu 19’un da 13 tanesi hizmet, 6 tanesi ise teslim işlemlerine ait tevkifatlardır” diye konuştu.

KDV BEYAN EDİLMEYECEK

Sunumunda ikametgahı, iş yeri, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanların Türkiye’de yaptığı hizmetlerin KDV’ye tabii olacağını dile getiren Smmm. Tan, “Hizmetin vergiden müstesna olması ve hizmetin yurt dışında yapılıp, hizmetten yurt dışında faydalanılması halinde, mükellef veya sorumlu sıfatıyla KDV beyan edilmeyecektir” dedi. Konuşmasında, kısmi tevkifat uygulanacak hizmetler hakkında da bilgi veren Tan, şunları söyledi: “Bu bölüm kapsamına giren hizmetleri ifa edenlerin bu amaçla kullandıkları mallara ait tutarlar, hizmet bedelinden düşülmeyecek. Tevkifat, kullanılan mallara ait tutarlar da dahil olmak üzere, toplam hizmet bedeli üzerinden hesaplanan KDV tutarına göre belirlenecektir.”

SORULARI CEVAPLADI

BAOB Yerleşkesi’ndeki hizmet binasında gerçekleşen seminerde, kısmi tevkifat uygulanacak teslimler hakkında da bilgi veren Mustafa Tan, “Bakır, çinko ve alüminyum ürünlerinin teslimi, hurda ve atık teslimi, pamuk, tiftik, yün ve yapağı ile ham post ve deri teslimleri, ağaç ve orman ürünleri teslimleri de bu kapsama girmektedir” dedi. Meslektaşlarına konuya ilişkin önemli bilgiler aktaran Tan, şöyle konuştu: “Tevkifatlı KDV’de indirim söz konusu değildir. 2 No’lu KDV beyannamesinin verildiği dönemde indirim yapılır. Faturada gösterilen KDV dönem (yıl) içerisinde yapılabilir.” Meslek mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleşen seminerin sonunda fazla veya yersiz tevkif edilen vergilerin iadesinden de bahseden Mustafa Tan, meslektaşlarının konuyla ilgili kendisine yönelttiği soruları cevapladı.

BURSA SERBEST MUHABECİLER MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Yeni yorum ekle