Resmi Tatil Günlerinde Fazla Çalışma Yapılması Halinde İşçiye Verilecek Ücret Nasıl Hesaplanır?

İş mevzuatına göre ulusal bayram ve genel tatil günlerinin ücretleri herhangi bir çalışma karşılığı olmaksızın çalışanlara ödenmesi zorunlu bulunmaktadır. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde 4857 sayılı Kanun hükümlerinde açıklanan esaslara dayalı olarak fazla çalışma yapılması halinde, bu çalışma karşılığında 1 (bir) günlük fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçi, çalıştığı her tatil günü için 2 (iki) günlük ücrete hak kazanacaktır. Ücretleri aylık “maktu” olarak belirlenmiş olan, ay içerisinde bazı günlerde çalışılmasa bile aynı ücreti ödenen işçilere, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmamaları durumunda, almakta oldukları aylık “maktu ücretlerinin dışında herhangi bir tatil günü ücreti ödenmemektedir. Aylık “maktu” ücret esasına dayalı olarak çalışan işçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmaları durumunda, çalışılan her tatil günü için bir günlük fazla çalışma ücreti ödenmesi zorunlu bulunmaktadır.

Örneğin aylık 3000 TL maaşla çalışan bir işçinin Kurban bayramında 3 gün çalışması halinde bu işçiye;

3000:30=100-TL Günlük ücreti.

3X100= 300 –TL Kurban bayramında verilecek 3 gün çalışma karşılığı ücreti

Ay sonunda ödenecek toplam ücretleri: 3000 (aylık maaşı) +300 (Fazla çalışma ücreti)=

3300-TL’dir.

İsa KARAKAŞ
Sigorta Başmüfettişi
SGK Başmüfettişi

Yorumlar

resmi tatildecalışıyoruz

ilker kullanıcısının resmi

resmi tatildecalışıyoruz mesai deverilmiyor özel sektö burası diyorlar bizene resmi tatilden diyorlar cıkış almam durumumda tazminat ala bilirmiyim sizce cıkış sebebi olabilirmi zorla calıştırıyorlar

Yurt dışında çalışıyorum.

Erol Karul kullanıcısının resmi

Yurt dışında çalışıyorum. Ücretlerimiz saat ücreti üzerinden anlaşma yapıldı. Saat ücreti olarak 5 $ alıyoruz. Saat ücretli olarak çalıştığımızdan dolayı hafta sonu tatilinde çalışmadığımız zaman bize hafta sonu yevmiyesi yazılır mı? ve hafta sonu fazla mesaisi nasıl hesaplanır?

Yeni yorum ekle