Prim ve ceza affı detayları belli oldu

Devlet Bakanı Ali BABACAN tarafından detayları açıklanan Sosyal Güvenlik prim ve idari para cezalarının yeniden yapılandırılması uygulamasının detaylar belli oldu. Tarihteki en büyük af değil…

-En büyük af değil

Prim ve vergi affının neye göre büyük olduğu genelde gecikme zam ve faizlerinden ne kadarının silindiği ile ölçülür. Bu sebeple Babacan tarafından ilke ve detayları açıklanan af tarihimizdeki en büyük af değil.

İlk büyük af Demirel’den gelmişti:

Tarihimizdeki ilk büyük prim ve vergi affı 1991 yılında seçimleri kazanan Süleyman Demirel hükümeti tarafından 05.03.1992 günü TBMM’de kabul gören 3786 sayılı Kanun ile getirilmişti. Bu af ile gecikme zam ve faizlerinin tamamı silinmiş sadece ana parayı ödemeleri istenmişti.

İkinci büyük af Erbakan’dan gelmişti:

Tarihteki ikinci büyük af ise 30.08.1996 tarih ve 4181 sayılı Kanun ile Necmettin Erbakan hükümeti tarafından getirilen af idi. Bu af ile de borcun ana parasının ödenmesi halinde gecikme zam ve faizleri tamamen silinmiş ve ayrıca Bağ-Kur’lulara 12 basamak satın alma hakkı getirilmişti.

Yeni gelen affın detayları:

Açıklamalara göre SGK’ya 30.06.2010 gününe kadar oluşmuş prim ve cezalar af Kanunu kapsamında olacak.

1-SSK ve Bağ-Kur prim borçları bakımından;

Detayları açıklanan ama henüz TBMM’den geçmeyen prim ve vergi affına göre, SGK’ya var olan işveren ve Bağ-Kur prim borçlarının prim asıllarından herhangi bir indirim yok. Gecikme zam ve faizleri yerine ise 2005 yılına kadar TÜFE, 2005 yılından sonra ise ÜFE ile güncelleme yapılacaktır. Yani, prim borcuna işlemiş gecikme zam ve faizleri silinecek bunlar yerine prim ana parasının oluşma ayından bugüne kadar ÜFE ve TÜFE ile arttırılacak.

2-İdari para cezaları bakımından;

SGK’ya var olan İdari para cezalarının ana parasının yüzde 50’si silinecek ve kalan yüzde 50 ceza da bugüne kadar ÜFE ve TÜFE ile güncellenecek.

3-Mahkemelik olanlar şanslı;

SGK’yı mahkemeye vermiş olan işverenler ve Bağ-Kur’lular ise en şanslı olanları. Davalarından vazgeçmek şartıyla ihtilaflı alacakların yüzde 75’ini SGK silecek ve kalan yüzde 25’lik kısmın gecikme zam ve faizleri de silinip, TÜFE ve ÜFE ile güncellenecek.

4-Başvuru süresi 2 ay olacak

Prim ve vergi affına başvuru süresi Kanun’un Resmi Gazetece yayımlanmasını takip eden 2 aydır. İki aydan sonra affa başvurulamayacak.

Ali TEZEL
HaberTürk

Yeni yorum ekle